730 199 459
 
 

Lego mindstorms Ev3

 

LEGO Mindstorms Ev3

LEGO Mindstorms EV3 to kolejna wersja dobrze znanego zestawu LEGO Mindstorms NXT 2.0. Mamy możliwość projektowania, budowania oraz programowania własnej konstrukcji robota opartego na programowalnej kostce oraz podłączonych do niej czujników.


Zasadniczą różnicą między NXT 2.0 a EV3 jest właśnie kostka sterująca - jest teraz szybsza (procesor ARM9 300MHz), ma więcej pamięci, jest łatwiejsza w rozbudowie (port SD), ma większy ekran o lepszej rozdzielczości oraz dodatkowy port umożliwiający równoczesne podłączenie 4 silników. Zaletą jest również większe wsparcie dla komunikacje bezprzewodowej (dodatkowa wtyczka WiFi), systemów mobilnych (iOS, Android) oraz  możliwość sterowania robota przez Internet.

Zmiany dotyczą również serwomechanizmów oraz czujników dołączanych do kostki. W nowym zestawie oprócz dwóch serw o budowie podobnej do starych otrzymujemy jedno mniejsze ale dużo szybsze serwo.
Zestaw sprzedawany w sklepach będzie dostępny bez czujnika odległości a w jego miejsce otrzymamy odbiornik podczerwieni oraz pilot do zdalnej obsługi robota.
Kolejnym ulepszeniem jest poprawienie działania czujnika koloru, który teraz odróżnia 7 barw. 


 

Środowisko programowania EV3 jest oparte na platformie Linux, co powoduje prawie nieograniczone możliwości programowania i rozbudowy. Software jest kompatybilny z komputerami PC i Mac ale możliwe będzie również programowanie bez komputera, bezpośrednio na kostce.

Kolejną innowacją jest fakt, że Mindstorms EV3 to pierwsza platforma Lego oferująca instrukcje budowania w 3D, co jest możliwe dzięki współpracy z oprogramowaniem Autodesk. Zapewni to nowa aplikacja z instrukcjami 3D, która pozwala na powiększanie, oddalanie oraz obracanie widoku każdego etapu budowania, ułatwiając proces konstrukcji nawet najbardziej skomplikowanego robota

Oczywiście platforma będzie również zawierała gotowe instrukcje budowania robotów. Będzie można zbudować w sumie 17 różnych konstrukcji, takich jak „Everstorm” — przypominający Indianina robot strzelający małymi pociskami, „Spiker” — przypominający skorpiona robot, który poszukuje sygnału podczerwieni czy „Reptar” — mechaniczny wąż, który pełza, drży i atakuje.